-
Putovní výstava fotografií z dobrovolnických projektů v Africe a Asii Cesta životem Cesta světem dorazí v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů do Jihlavy. Výstava Cesta životem Cesta světem aneb rozvojové země očima…
více
-
Neobyčejné setkání s kanadskými indiány nám nabízí putovní výstava fotografií s názvem Totemy – indiánské symboly.
Totemy jsou odjakživa opředeny řadou mýtů a málokdo ví, že sloužily jako památníky při důležitých setkáních či jako vzpomínka na zesnulého váženého člena kmene. Totem je symbol důstojnosti, prestiže, privilegií a kultivovanosti původních obyvatel, nikoli talisman pro odhánění zlých duchů.
Pod záštitou prezidenta Společnosti přátel Kanady a RCI v Telči bylo nainstalováno více než 40 barevných snímků. Prostřednictvím fotografií chtějí organizátoři zvýšit povědomí o domorodých kanadských obyvatelích. Výstava v prostorách Muzea Vysočiny Jihlava čp. 55 potrvá od 1. října do 28. listopadu 2008.
TZ…
více
-
Jindřich Prucha (1886 - 1914) vytvořil malířské a kreslířské dílo významné kvality, ovšem omezeného rozsahu vzhledem k předčasné smrti na frontě 1. světové války. Byl inspirován impresionismem, fauvismem, malbou Edvarda Muncha a krajinou Železných hor. Nestal se členem dobových výtvarných skupin a nebyl nikdy ovlivněn kubismem. Jeho dílo vznikalo osamoceně, je zařaditelné spíše do mezinárodního než do českého kontextu. Jelikož Prucha zemřel již v roce 1914 a jeho dílo se zcela minimálně nachází v soukromých sbírkách, nebývá předmětem aukcí a nečetné samostatné výstavy vycházejí pouze z podnětů státních institucí. Přesto bývá Jindřich Prucha vzorem citovaným mnoha současnými i nedávno zemřelými výtvarníky a historiky umění. Také tím se ukazuje jeho kvalita a nadčasovost, kterou je třeba připomenout i telčskou výstavou.
Převážná část vystavených děl byla zapůjčena z Městského muzea v Chotěboři, (30 velkých…
více
-
„JOSEF HOFFMANN — DONALD JUDD: Hypotéza“ je další výstavou vídeňského muzea MAK v Muzeu Josefa Hoffmanna v Brtnici. Díla výjimečného amerického umělce Donalda Judda (1928–1994) a rakouského architekta a návrháře Josefa Hoffmanna (1870–1956) jsou na této výstavě konfrontována na výběru nábytkových kusů a kresebných návrhů.
Oba umělce — Donalda Judda, jednoho z nejvýznamnějších amerických umělců 20. století, a Josefa Hoffmanna, spoluzakladatele uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte — spojuje důsledný vývoj redukce formy v návrhu, „hra“ s objemem a plochou.
Donald Judd, narozený v roce 1928 v Missouri / USA, se pokoušel prostřednictvím svých „specific objects“ — skříňových souborů z oceli, dřeva, hliníku a plexiskla — na kterých pracoval od roku 1968, překonat omezení malířského znázornění v ploše a trojdimenzionálními objekty nově interpretovat prostor i architekturu.
Ačkoliv jeho práce neberou…
více
-
Letní filmová škola připravuje několik výstav, tou největší bude Salamandr, ale navštívit můžete i Výstavu československého filmového plakátu z let 1960 - 1989 či sbírku nerealizovaných návrhů na grafiku 34. LFŠ s názvem Vybrali jsme dobře?
Eva a Jan Švankmajerovi /Salamandr
Salamandr, tento mýtický ohnižil, je podle starých alchymistických spisů, jediné zvíře, které dokáže žít v ohni, jediné zvíře, které dokáže vzdorovat tomuto živlu a dokonce pociťovat z toho slast…
Salamandr je symbolický název pro retrospektivní výstavu představující tvorbu Evy a Jana Švankmajerových, která se v rámci 34. ročníku Letní filmové školy realizuje v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Jedná se o letošní největší a nejvýznamnější přehlídku prací těchto osobitých a výjimečných umělců – představitelů českého surrealismu. Výstava je členěna do několika cyklů (alchymie, mediumní kresby, animace a …
více
-
Dolnorakouskou zemskou výstavu bude návštěvníky lákat obrazový spot. V pozvání na Vysočinu figuruje kulisa Telče – náměstí Zachariáše z Hradce, zámek a jeho nádherná zahrada, rybníky, krásná příroda okolo města UNESCO – Telče. Rakouské diváky pozve na českou část Dolnorakouské zemské výstavy hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil a děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík. Příští Dolnorakouská zemská výstava se bude konat v roce 2009 v překrásném Waldviertlu – poprvé v historii Dolnorakouských zemských výstav v přeshraničním měřítku.
Rakouská televize ORF připravuje na přelom letošního roku rozsáhlou informační kampaň, ve které bude Telč představena jako jedno ze tří míst Dolnorakouské zemské výstavy. Vedle rakouského Hornu a Raabsu bude ústřední téma 20. výročí pádu železné opony představeno i v prostorách zámecké galerie, konírny a krajského muzea v Telči.
Obsah výstavy je…
více
-
Expozice zaměřená na stvůry, nestvůry a strašidla bude k vidění po celou letní sezonu na hradě Roštejně. Strašidla a příšery budou součástí návštěvnické trasy B.…
více
-
Sára Saudková je nejen jedinečná a originální žena, ale především fenomenální fotografka. Divákům na svých fotografiích předkládá příběhy lásky, citu, erotiky, sexu, žárlivosti, zklamání, touhy, čekání, znudění životem, pokušení i čisté radosti z mateřství.
Na výstavě v Galerii Malovaný dům budou k vidění především fotografie s tématikou ženy, mateřství a lásky.
Slavnostní zahájení výstavy proběhne v úterý 6.5.2008 v 17:00 hod v Galerii Malovaný dům v Třebíči.
Vernisáž proběhne za účasti autorky fotografií paní Sáry Saudkové. Účast přislíbil i pan Jan Saudek.
Úvodní slovo: karikaturista Štěpán Mareš
Kulturní program: šansoniérka Renata Drössler s Michalem Hanákem – kytarový doprovod.
Otevřeno denně kromě pondělí 10 – 12, 13 – 16. hod.
Životopis:
Narozena 1967
Studium Vysoká škola ekonomická v Praze
Žije v Praze, Česká republika
Je pravou rukou fotografa Jana Saudka
Jako asistentka Jana…
více
-
Mikulášova výstava Fake off! reaguje na stále se zrychlující dobu, která přináší dokonalé technologie, které mají zlepšit a zkvalitnit komunikaci. Paradoxně opak je pravdou.
Lidé si lépe nerozumí a naopak ani tuto potřebu nemají, dávají přednost zprostředkované komunikaci, před osobním prožitkem.
Na výtvarné scéně se rozmohl syndrom umění konceptů, konceptů složitých, uvědomělých témat. Nemohu si pomoci, zdá se mi, že z velké časti se nejedná o nic jiného, než o rádoby inteligentní řečičky, slova bez sdělení podstaty. Umělé navození důležitých sdělení postrádá to nejzákladnější
– osobní přístup. Tímto znečitelněním se v podstatě zapře funkce umění, to jest působení na diváka
a komunikace s ním.
Umění promlouvá vlastním jazykem, má moc nás oslovit kdekoliv na světě.
Mikuláš buduje prostor, pohrává si s ním, podobně jako když si děti hrají se stavebnicí. Staví celá města a v zápětí je boří,…
více
-
Galerie Jána Šmoka při jihlavské grafické škole již po několik let seznamuje veřejnost s tvorbou studentů a profesorů středních i vysokých uměleckých škol z celé republiky. Návštěvníci těchto výstav si tak mohou vytvářet obraz o směřování výuky v těchto školách, o tvůrčích aktivitách pedagogů i o současných trendech ve výtvarném umění.
V listopadu a prosinci minulého roku se takto prezentoval Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Tato vysoká umělecká škola, ač vznikla poměrně nedávno, každým rokem otevírá nové studijní obory a stále více se dostává do povědomí studentské a umělecké veřejnosti. V současnosti dobudovává velkoryse koncipovaný projekt atelierů a studií, který ji zařadí k nejmodernějším a nejlépe vybaveným zařízením tohoto druhu v Evropě. Ale nejenom to, aby mohla škola naplňovat své vysoké ambice a stala se výraznou konkurencí již zavedených uměleckých škol s dlouhou…
více
-
Členy profesního sdružení nazvaného Rada galerií České republiky je v současné době celkem 28 sbírkotvorných galerií a muzeí umění včetně Národní galerie v Praze a Moravské galerie v Brně. Rada galerií, založená 2. ledna 1992 zprvu jako Rada státních galerií ČR, uspořádala kromě mnoha odborných setkání, přednášek a seminářů též několik společných výstav.
Nyní, v době patnáctileté existence RG ČR, připravil kurátorský tým ve spolupráci se všemi členskými galeriemi výstavu “Soustředěný pohled” (grafiky 60. let 20. století) s cílem prezentovat bohatství, rozsah a váhu grafických sbírkových fondů zejména těch institucí, které sídlí v regionech. Díla na papíře vzhledem k nárokům na osvětlení a křehkost papíru jsou uložena v depozitářích a nemohou být dlouhodobě vystavována. Jsou tudíž málo známa.
V šedesátých letech 20. století dosáhlo grafické umění nebývalého rozkvětu díky vyhraněným…
více
-
Výstava umění ze sbírek OGV do roku 1918
Touto výstavou zahajuje OGV cyklus, který vám v průběhu tří let představí část toho nejzajímavějšího, co se nachází ve sbírkách Oblastní galerie Vysočiny. Aby mohli vystavit co největší počet děl, byla varianta stálé expozice rozdělena na tři jednoleté etapy. Ty jsou řazeny chronologicky. V listopadu 2007 byla zahájena výstava toho nejstaršího umění, které se ve sbírkách jihlavské galerie nachází.
Nejstarší exponáty pochází již z 18. století a na výstavě jsou zastoupeny dvěma komorními loveckými výjevy. Chybět zde nesmí ani doklady nově se rodícího českého akademického umění 1. poloviny 19. století. Můžeme zde tedy zhlédnout díla krajináře Antonína Mánesa a portréty jeho vrstevníka Antonína Machka. Srdce diváka poskočí radostí nad krajinou Kosárkovou, Zvěřinovou či Havránkovou. Tesknou notu v nás naladí Jakub Schikaneder a k zamyšlení nás povede Emanuel Krescenc…
více