Zbraně najdete v Prašné bráně
V Praze se točil nejeden filmový trhák. Zbraně, kterými filmoví zbrojíři vyzbrojili protagonisty těchto filmů, jsou k vidění v Prašné bráně.
V Prašné bráně, která nabízí výjimečný pohled na město, je nyní vystaveno na dvě stovky všech možných zbraní.
Zbraně v dějinách
Součástí nynější expozice je přehlídka zbraní, které se užívaly v průběhu století jak v Evropě tak Asii. Najdou se tu i barokní kanony či pevnostní puška a samozřejmě bodné a sečné zbraně od dob Keltů až po filmovou současnost, palcáty a různé bijáky.
Praha ve filmu
Kdo se díval na Van Helsinga či Letopisy Narnie, ví dobře, že se v Praze točily a že filmové společnosti využívají kvalitních služeb pražských filmových společností, od lokačních přes produkce až po speciální efekty. A malou část tohoto umu představuje právě Prašná brána, kde najdete historické rekvizity a zbroj z filmů Blade II, Doom 3, Hellboy, Van Helsing , Jana z Arku, Letopisy Narnie či Luther nebo Příběh rytíře.
Hůlkův meč je originál
Najde se tu i originál katovského meče Dana Hůlky z muzikálu Kat Mydlář. Zahrál si jen třikrát, pak ho Dan Hůlka vyměnil. „Jde o meč udělaný klasickou metodou z oceli a vzhledem k jeho velikosti je neobyčejně těžký, máchat jím, zpívat a hrát je opravdu výkon,“ uvedl Igor Krištof ze společnosti Three Brothers Production, která pro film a divadlo vyrábí nejen zbraně. „Meč hrál při premiéře a dvou reprízách, pak jsme Danovi Hůlkovi dali meč z duralu, tak jako v mnoha jiných filmech.“ Zde je tedy tajemství toho, jak se hrdinové filmů pěkně ohánějí mečem.
Nepoužitelné zbraně
Na věži najdete i brnění, která jsou podle slov výrobců běžně použitelná v boji, najdete tu speciály určené například k rytířským soubojům i běžné kroužkové košile využívané například ve 12 a 13. století. Zato některé meče jsou zcela nepoužitelné. „Jde o filmové meče, které při boji svého majitele spíše zraní, než mu pomohou, ale přání filmařských výtvarníků je nad rady zbrojířů,“ uvedl Krištof. Výstava potrvá ve věži asi dva roky.