Za betlémy nejen ke Karlovu mostu
Vltavský rybí betlém je hitem výstavy, kterou uspořádalo Muzeum Karlova mostu. Rybí betlém je doplněn akváriem. Kromě něj vás čeká ukázka betlémů z posledních tří set let a výlet lodí.
Výstavu uspořádalo Muzeum Karlova mostu a Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou k 5. výročí založení Spolku českých betlémářů.
V knize rekordů
Vltavský rybí betlém je zapsán do České knihy rekordů, není divu, váží tři tuny a je v něm na dvacet postav. Na výstavě najdete i tradiční papírové betlémy z konce 19. a počátku 20. století. Inspirovat se lze betlémem z kukuřičného šustí, který ukazuje řemeslníky na Karlově mostě, je tu i ptačí betlém nebo betlém z Hostinného z přelomu 18 a 19. století. Celkem se na výstavě podílí na 80 betlémářů. Je tu i voňavý betlém, africký betlém a slámový betlém z pomezí Slovenska a Polska. Výstava potrvá do 6. února 2012. Až do Hromnic také na návštěvníky výstavy čeká speciální vánoční dárek: ke vstupence do muzea obdrží zdarma lístek na plavbu Pražskými Benátkami.
V Betlémské kapli
V podzemí Betlémské kaple najdete výstavu Malované Vánoce, kterou tam už počtvrté pořádá Bonsai servis Praha. Po loňském úspěchu Skleněných Vánoc zvolili betlemáři téma Malované Vánoce. Na výstavě je každý den bohatý doprovodný program, kde se může návštěvník přiučit, jak se pletou betlémy ze slámy, jak vznikají skleněné figurky či jak je to s řezanými betlémy. Podobnou výstavu najdete i ve sklenících Botanické zahrady UK Na Slupi, byť ne tak rozsáhlou.
Je málo betlémů?
Pokud jde o výstavy betlémů, Praha proti minulým letům nenabízí tolik příležitostí. Je to možná dobře, protože ony dvě či tři výstavy soustřeďují to nejlepší, co v této oblasti vzniká, a navíc mají Pražané více času podívat se na Betlémy v kostelích, kterých je požehnaně. Připomeneme jen dva významné betlémy, které jsou skutečnými unikáty.
Slovanský betlém u sv. Antonína
Unikátní betlém v holešovickém kostele sv. Antonína měl poněkud pohnutý osud, hrozil mu zánik, ale první farář tohoto novogotického kostela P. Silvestr Hrnčíř se postaral o to, aby nezanikl. Betlém byl nakonec rozšířen, doplněn obrazem Domažlic a figurkami v chodských krojích, posléze se v něm objevily i figurky v krojích slovanských národů, proto se tmu také říká Slovanský.
Loreta překvapí
Kostel Panny Marie Andělské na Hradčanech u Lorety ukrývá skvostný unikát. Betlém z papírmašé, v němž jsou figury v životní velikosti. Betlém pocházející z přelomu 17. a 18. století je navíc pohyblivý. Pozoruhodné je také, že Ježíšek mění polohu, do Tří králů je v jesličkách, pak už ho drží Panna Maria v náručí. Letos byl betlém výjimečně k vidění i o Noci kostelů.