Úvod »
Ostatní »
Projekt „České knihovny“ Nadace Roberta Bosche
Projekt „České knihovny“ Nadace Roberta Bosche
realizován i na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě
Slavnostní předání kompletních děl projektu „České knihovny“ se uskuteční dne 17. ledna 2008 v prostorách cizojazyčné knihovny Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. Tento projekt uskutečnila Nadace Roberta Bosche ze Stuttgartu a znamenal nejrozsáhlejšího vydání české literatury mimo území České republiky. Projekt byl realizován po dobu deseti let a Nadace Roberta Bosche věnovala na jeho podporu částku ve výši jednoho milionu eur. Slavnostní ukončení projektu České knihovny proběhlo v srpnu tohoto roku v Berlíně za přítomnosti prezidentů České republiky a Německa - Václava Klause a Horsta Köhlera.
Cílem projektu České knihovny bylo přeložit špičková díla české literatury do německého jazyka a probudit tak v Německu zájem a povědomí o české literatuře a kultuře. Česká knihovna vychází ve 33 svazcích u Německého vydavatelství ve Stuttgartu a Mnichově. Některá díla české literatury, jako např. poezie Karla Hynka Máchy nebo polemiky K. H. Borovského, se tak díky iniciativě Nadace Roberta Bosche objevila vůbec poprvé v německém vydání. Záštitu nad projektem „České knihovny“ převzali v době jejího vzniku tehdejší prezidenti obou zemí Václav Havel a Johannes Rau.
Do projektu České knihovny bylo zapojeno 66 předních českých a německých bohemistů a překladatelů, kteří společně připravili vydání textů 213 českých autorů. Rozsah díla pod edičním vedením Hanse Dietera Zimmermanna, profesora Institutu literárních věd na Technické univerzitě v Berlíně, představuje celkem 13.500 stran textu. Vedle profesora Zimmermanna se na redakční radě podíleli také i Jiří Gruša – předseda mezinárodního PEN - klubu, Peter Kosta – profesor slavistiky postupimské univerzity, Peter Demetz- emeritní profesor Yalské univerzity New Haven a bohemista a berlínský překladatel Eckhard Thiele.
Česká knihovna nabízí průřez českou literaturou a duchovními dějinami země od středověku až po současnost; vedle básní, prózy a esejí obsahuje knihovna i texty z oblasti filozofie a umění. Ke čtenáři se tak dostávají např. knihy Jana Ámose Komenského, Karla Čapka, Jaroslava Haška, Bohumila Hrabala, Ivana Olbrachta, Karla Poláčka nebo Josefa Škvoreckého.
„Německý čtenář dostává v podobě České knihovny daleko více než jen pouhou sbírku vynikající literatury; té se mu dostává i s její nezaměnitelnou formou - se spoustou humoru, ironie a ochucenou notnou dávkou jazykových hříček. Projekt České knihovny je vlastně tak i komplimentem bohatství, významu a kráse české kultury“, řekla o projektu Ingrid Hammová, jednatelka Nadace Roberta Bosche. Pro nadaci představuje Česká knihovna důležitou součást jejích snah o porozumění mezi národy. Česká knihovna byla nadací představena doprovodnými akcemi na více než 100 místech Německa. Je nutno ještě dodat, že obdobný literární projekt realizuje Nadace Roberta Bosche i ve zřízení „Polské knihovny “ a „Turecké knihovny“.
Nyní jsou veškerá překladová díla České knihovny k dispozici cizojazyčné knihovně Vysoké školy polytechnické v Jihlavě, ta se tak zařadila vedle Národní knihovny v Praze k místům nabízející úplné vydání České knihovny zájemcům z řad české veřejnosti. Předání se zúčastnili za Vysokou školu polytechnickou její rektor Dr.Ladislav Jirků, Nadace Roberta Bosche byla zastoupena vedoucím programu pro střední a východní Evropu prof. Dr. Joachimem Rogallem. Dále se předání zúčastnili i zástupce regionální společnosti BOSCH DIESEL s.r.o. Frank Wams, zastupující ředitel pražské pobočky Goethe Institutu Dr. Matthias Makowski a předseda jihlavského občanského sdružení Iglauer Regionalkulturverband Mojmír Kolář.
Nadace Roberta Bosche
Nadace Roberta Bosche ztělesňuje v rámci společnosti Bosch obecně prospěšné a sociální snahy zakladatele firmy a donátora Roberta Bosche (1861 – 1942). Je jednou z největších firemních nadací v Německu a byla založena v roce 1964.
V pěti programových oblastech a na půdě vlastních zařízení ve Stuttgartu (nemocnice Roberta Bosche, Institut klinické farmakologie Dr. Margarete Fischer-Bosch, Institut historie medicíny) se nadace zaměřuje na veřejnou péči o zdraví, porozumění mezi národy, dobročinnou a veřejně prospěšnou činnost, vzdělání a výchovu, umění a kulturu, humanitní, sociální a přírodní vědy.
Zhruba 92 procent ze 1 200 milionů eur, tvořící základní kapitál společnosti Robert Bosch GmbH, patří Nadaci Roberta Bosche, jejíž cíle jsou výhradně obecně prospěšné. Hlasovací práva z těchto podílů vlastní Robert Bosch Industrietreuhand KG (Správa průmyslového majetku firmy Robert Bosch), ta vlastní celkem 93 procent hlasů a její podíl na základním kapitálu je 0,01 procenta. Rodina Roberta Bosche se podílí 8 procenty a vlastní 7 procent hlasů.
Nadace Roberta Bosche GmbH získává příslušnou část dividendy ze společnosti Robert Bosch GmbH. V roce 2 006 bylo na účely nadace uvolněno 54,6 milionů eur. Od svého založení poskytla Nadace Roberta Bosche na různé projekty celkem částku 790 milionů eur.
Za příkladnou angažovanost na poli česko - německého porozumění obdržela Nadace Roberta Bosche v červnu 2005 ocenění Ministerstva zahraničí ČR „Gratias Agit 2005“. Oceněna byla především podpora praktikantských programů pro mládež z ČR připravující se na budoucí povolání, projekt „České knihovny“ a finanční podpora určená pro odstranění následků povodňové katastrofy v ČR.
Mezinárodní aktivity nadace se soustředí zejména na oblast Francie, USA, jakož i na oblast zemí střední a východní Evropy včetně Turecka.
Cizojazyčná knihovna VŠPJ
Cizojazyčná knihovna na Vysoké škole polytechnické (VŠPJ) je veřejnou knihovnou, která byla otevřena v roce 2004 jako společný projekt VŠPJ a minoritního jihlavského občanského sdružení Iglauer Regionalkulturverband. Cílem knihovny je umožnit studentům a veřejnosti regionu přístup k cizojazyčné krásné i odborné literatuře, ke kultuře našich sousedů a kulturním doprovodným programem napomáhat k dalšímu duchovnímu a ekonomickému rozvoji regionu. V roce 2005 došlo v cizojazyčné knihovně ke zřízení pobočky Goethe - Institutu Praha, tzv. „Centra výukových materiálů“. Zřízení tohoto centra umožňuje žákům, studentům a zájemcům z regionu skládat mezinárodní jazykové certifikáty přímo v Jihlavě. Vznik cizojazyčné knihovny finančně podpořil Česko - německý fond budoucnosti, pražský Goethe Institut a rakouské velvyslanectví zastoupené Rakouským kulturním fórem v Praze. Otevření cizojazyčné knihovny provedl předseda Senátu Parlamentu ČR Petr Pithart.