Publikační činnost MFDF Jihlava
Občanské sdružení JSAF, pořadatel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, se reflexi dokumentárního filmu věnuje na více rovinách. Podzimních šest dní filmového maratonu je pro tento mnohovrstevný projekt „myšlení filmem“ i jakousi výchozí platformou: jihlavský svátek autorského dokumentu již po několik let doplňuje bohatá publikační činnost. Především se daří už druhým rokem vydávat měsíčník Dok.revue, a to jako přílohu Literárních novin. Mírou odborné reflexe dokumentární kinematografie je zásadním počinem i revue pro dokumentární film DO. A v prestižní edici 20/ 21 se zase připravuje vydání další zevrubné publikace věnované světové osobnosti (nejen) dokumentárního filmu – esejistovi Chrisu Markerovi.
Dok.Revue
Se svými čtyřmi tiskovými stranami je příloha prostorem „pro pravidelné dialogické i recenzní přemýšlení o aktuálním dění na dokumentární scéně, doplněné zpravidla rozsáhlým rozhovorem s osobností této oblasti kinematografie a esejí výrazného autora, jenž svůj obor rovněž propojuje právě s dokumentárním filmem,“ charakterizuje povahu přílohy její editorka Andrea Slováková. Za dobu své existence si Dok.revue vydobyla klíčovou pozici na poli domácí periodické publicistiky co do systematičnosti i co do snahy o dlouhodobější autorský koncept, v němž by bylo možno kontext českého i světového dokumentu promýšlet. Nejde ovšem pouze o perspektivu estetickou či produkční. „Je tady klíčový i vztah dokumentu k širším společenským otázkám,“ podotýká Slováková. Do listopadového čísla byly vybrány ty nejzajímavější články a rozhovory vzniklé během letošního MFDF Jihlava. V prosincovém čísle se můžete těšit (opět jako v minulém roce) na anketu mezi českými dokumentaristy o zajímavých knižných a filmových počinech uplynulého roku, a na recenze filmů Poustevna, das ist Paradise či Mír s tuleni.
Revue pro dokumentární film DO
Speciální sborník je připravován každý rok u příležitosti jihlavského festivalu a charakterizuje jej snaha o analytickou systematičnost i autorskou neotřelost myšlení o dokumentárním filmu. Jak potvrzuje Andrea Slováková, „i ve filmologických publikacích je dokument pořád ještě na okraji zájmu a pořád se mu nedostává dostatečné hloubkové kritické reflexe. Taky teoretické uvažování o dokumentárním filmu a jeho žánrech je v zahraničí mnohem obšírnější a vyspělejší.“ Na domácím knižním trhu ojedinělý sborník DO tedy nejen zaplňuje mezery v obecném chápání dokumentární kinematografie, ale jako odborná publikace dává i „prostor podrobnému, analytickému přístupu k ní. Je jednak prostorem iniciace pro české teoretiky a kritiky, a jednak bránou pro zahraniční texty.“ Již páté číslo se z velké části věnuje teoreticko-historickému ohmatání letošních Průhledných bytostí Chrise Markera a Haruna Farockého. Východo- a středoevropskou dokumentární krajinu mapuje sešit Východní stříbro – letos v něm najdete i unikátní studii Petra Šafaříka o mezinárodních koprodukcích – tomuto tématu se takto podrobně zatím nikdo v ČR nevěnoval. V obecně teoretickém oddíle přináší letošní DO mimo jiné i překlady Jeana Baudrillarda a Carla Plantingy – texty vycházející ze dvou protichůdných teoretických náhledů na dokument. Již tradičně navazuje na českou část anglicky psaný oddíl. V něm si lze letos přečíst texty režisérů Anguse Reida či Mikea Hoolbooma i anglické překlady původních českých textů.
Chris Marker v edici 20/ 21
Na začátek roku 2008 se připravuje vydání publikace věnované Chrisu Markerovi, jemuž letošní MFDF Jihlava uspořádal jednu z největších retrospektiv. Knihu Jean-Luc Godard. Texty a rozhovory z roku 2005 bude tedy v edici 20/ 21 následovat precizní monografie další legendy světové kinematografie. Původní stať z pera českého historika (a dramaturga jihlavské retrospektivy) Davida Čeňka doplní překladové analýzy jednotlivých Markerových děl.