Úvod »
Ostatní »
Ohlédnutí za akcí „Dny rakouské kultury v Jihlavě“
Ohlédnutí za akcí „Dny rakouské kultury v Jihlavě“
Od počátku května do konce října tohoto roku probíhala v Jihlavě řada akcí pod souhrnným názvem „Dny rakouské kultury v Jihlavě“. Hlavními organizátory akce byla Vysoká škola polytechnická Jihlava a minoritní jihlavské občanské sdružení Iglauer Regionalkulturverband.
Dny rakouské kultury v Jihlavě se konaly za podpory rakouského velvyslanectví v Praze a za spolupráce Rakouského kulturního fóra Praha.V rámci těchto kulturních dnů se mohlo jihlavské publikum blíže seznámit s vybranými česko - rakouskými kulturními tématy.
Díky otevřené kulturní politice Rakouska a dobré spolupráci Rakouského kulturního fóra Praha s českými partnery se těší Dny rakouské kultury v České republice stále větší oblibě. Ročně uspořádá Rakouské kulturní fórum Praha okolo 250 kulturních akcí, z nichž naprostá většina je pořádána vedle němčiny, př. angličtiny i v češtině a vstup na akce je zdarma.
Letošní rok se kulturní dny konaly vedle Jihlavy také i v Olomouci. Pro jihlavské publikum se pořadatelé snažili vyváženým výběrem témat zdůraznit zejména vliv všech tří etnik sdílejících v dřívějších době společný středoevropský prostor (Češi, Židé a Němci) na vzniku společného česko - rakouského kulturního dědictví. Českým návštěvníkům se tak paradoxně naskytnula možnost objevit na základě poznání rakouské kultury i své národní a evropské kulturní kořeny.
Dny rakouské kultury navštívilo odhadem okolo třech tisíc návštěvníků jak z domácího, tak i zahraničního publika. Mezi nejvíce navštěvované akce patřily výstavy „Sigmund Freud - odhalení 21. století“, „Egon Schiele & Gustav Klimt“ a „Dílo Otto Wagnera ve fotografiích rakouského fotografa Waltera Zedniceka“.
Pro mnohé návštěvníky bylo naprostým překvapením, že např. Sigmund Freud je naším (ne)známým moravským rodákem, a že dva světově známí žáci proslulé architektonické školy Otto Wagnera - Josef Hoffmann a Adolf Loos - pocházejí přímo z našeho regionu.Pro žáky a studenty základních a středních škol připravili organizátoři možnost skládání mezinárodních jazykových zkoušek „Rakouského jazykového diplomu“ přímo v Jihlavě. Úspěšným absolventům zkoušky předal certifikáty osobně kulturní rada rakouského velvyslanectví v Praze Walter Persché. Pro odborné publikum byly uspořádány přednášky o umělecké rodině Kramolínů (přednášející Carl Nödl z Rakouského muzea užitého umění ve Vídni) a přednáška o židovské literatuře Moravy a Jihlavy (přednášející Dr. Petra Knápková, odborná asistentka Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci).
Jedním z dalších cílů pořadatelů byl záměr zapojit konkrétními akcemi město Jihlavu do plnění Dohody o spolupráci mezi spolkovou zemí Dolní Rakousko a kraji Jihomoravským, Jihočeským a Vysočinou. Oba pořadatelské subjekty jsou na základě pozitivních regionálních a zahraničních ohlasů přesvědčeni, že akce Dnů rakouské kultury napomohla nejen k bližšímu poznání kultury našich nejbližších sousedů, ale byla i pozitivním příkladem přeshraniční spolupráce.
Společné kulturní akce mohou přispět k překonání desetiletí trvající násilné kulturní a hospodářské izolace mezi regiony Vysočinou a Dolním Rakouskem a zároveň napomoci ke kulturní a hospodářské výměně na komunální úrovni.Oba pořadatelské subjekty se již nyní připravují na pořádání dalších Dnů rakouské kultury v roce 2008.
Mojmír Kolář, občanské sdružení Iglauer Regionalkulturverband