Úvod »
Hudba »
Dubnové novinky na portálu Doc Air
Dubnové novinky na portálu Doc Air
A máme tu další měsíc a s ním i řadu filmových novinek na internetovém portálu Doc Air! Na jaké ochutnávky ze světa dokumentárního filmu se tedy můžeme těšit tentokrát?
Z českých filmů se na Doc Airu objeví dokumentární snímek režisérky Olgy Špátové o originální písničkářce Radůze "Půjdu, kam chci" (2007). Tento krátký film je „intimním portrétem mimořádné osobnosti domácí hudební scény“, jejíž kariéra byla započata v den, kdy před lety svým pouličním hraním a zpěvem okouzlila zpěvačku a skladatelku Zuzanu Navarovou. Film se zúčastnil dokumentární soutěže MFF Karlovy Vary a IFF Warszava a získal druhou cenu na mezinárodním Arts and Film festivalu v Telči.
Také film slovenského režiséra Martina Šulíka "Martin Slivka - "muž, který sázel stromy"" (2007) je portrétem známé osobnosti - jedné z nejvýznamnějších postav slovenské kinematografie a kultury. Martin Slivka byl režisér, scenárista, dramaturg, filmový teoretik, pedagog, etnograf, a především výjimečný člověk. Film se pokouší poodhalit tajemství jeho bohatého života a tvorby.
Třetí dubnovou novinkou je film režiséra Marka Škopa "Iné svety" (2006), který vypovídá o lidech žijících v Šarišském regionu. Ten je hranicí mezi západní a východní Evropou a na malém prostoru se tu střetávají jak celé národy, tak také jednotliví zastánci tradiční a moderní společnosti. Dokument skrze inscenované setkání různorodé šestice místních obyvatel na Šarišském hradu odkazuje k neustálé proměnlivosti naší společnosti a jedinečnosti každého z nás.
Izraelský dokumentární film "Zorki" (2006) jeho režisérka Zohar Wagner pojmenovala podle své přezdívky z dětství. Snímek je odhalením ticha a tajemství, které obklopovalo její rodinu, když byla dítě. Její matka měla pětiletý poměr s mužem o deset let mladším, než byla ona sama, a Zohar ve věku dvanácti let o všem věděla. Dvacet let po této těžké životní epizodě se rozhodla natočit film. Rodina se schází a Pandořina skříňka je otevřena…
"Zuouz" (2007) je rakousko-francouzský snímek o dětech bohatých a vlivných rodin, které jsou „zavřené“ vysoko ve švýcarských horách v elegantní a impozantní soukromé škole Zuoz. Režisérka Daniella Marxer ukazuje, jak přísně a pečlivě jsou rozmazlené děti bohatých rodičů vychovávány. Učitelé obchází každou noc ložnice a dávají dětem dýchnout, aby zjistili, zda nepily alkohol. Být originální je zde nepřípustné a nežádoucí, revolta neexistuje a ten, kdo se nepodřídí je okamžitě vyhoštěn.Poslední dva filmy z naší dubnové nabídky jsou o závažných tématech dnešní společnosti, kterými jsou lidská svoboda a práva, a terorismus.
První z nich se jmenuje "Lekce běloruštiny" (2006) a zavádí nás mezi mladé běloruské aktivisty, kteří věří, že Bělorusko jednou bude svobodný demokratický stát. Polský režisér Miroslaw Dembinski, který se již ve svých předešlých filmech dotýkal otázky lidských práv, nám předkládá osudy lidí, kteří bojují proti režimu. Franek Viačorka studuje na elitní škole, kterou založil jeho otec na podporu běloruštiny, a která je brzy režimem prezidenta Lukaščenka zakázána. Jeho otec je zavřen do vězení, škola však nadále funguje v ilegalitě a Franek a jeho spolužáci vytrvale bojují proti režimu. Svůj kritický postoj vyjadřují vydáváním ilegálních novin, nahráváním hudby s aktivistickými básněmi či organizováním opozičních koncertů. Film získal cenu „Nejlepší východoevropský film“ na Mezinárodním německém festivalu v Leipzigu.
Druhý snímek je holandsko-indonéský film "Přislíbený ráj" (2006) od režiséra Leonarda Retela Helmricha. V říjnu 2002 poté, co se v nočním klubu na Bali odpálil sebevrah s bombou na těle, si Agus Nur Amal, loutkař a trubadúr z Jakarty, uvědomil, že jeho život se jednou provždy změnil. A stejně jako v jeho divadelních představeních, humor se stal jeho hlavní zbraní. Vidíme ho, jak před dětským publikem hraje útok na Světové obchodní centrum v New Yorku. Když se loutka Usáma bin Ládina houpe v bocích, publikum se svíjí smíchy. Smích je však přerušen a nastává naprosté ticho, když se jeho stínohra mění ze hry o teroristických útocích v New Yorku na obrazy nového bombového útoku v Indonésii…
S dalšími filmy, které si můžete stáhnout, nebo se na ně pouze podívat na našem internetovém portálu Doc Air (www.doc-air.com), se budete mít možnost seznámit opět na začátku května.