Pražská komorní filharmonie
Pražská komorní filharmonie vznikla v roce 1994 z podnětu světově proslulého dirigenta Jiřího Bělohlávka a pod jeho vedením se rychle vypracovala v jeden z našich nejlepších orchestrů a získala renomé v zahraničí. Základní obsazení Pražské komorní filharmonie vychází z typu orchestru období vídeňského klasicismu, jehož skladby tvoří základní pilíř repertoáru. Kromě vrcholných děl této epochy, romantické éry a 20. století je doplněn speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je stále v nabídce českých orchestrů ojedinělá. V oblasti vzdělávání se Pražská komorní filharmonie věnuje nejen mladým talentovaným hudebníkům v rámci ojedinělého projektu Orchestrální akademie, ale také dětem. Jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální koncerty pro děti, které je s vážnou hudbou seznamují zábavnou formou. Program pro nejmenší publikum dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit estetické cítění dětí a rozšířit okruh aktivit v jejich volném čase.
Pražská komorní filharmonie vystupuje mimo jiné v předních světových sálech, pravidelně je zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje se světoznámými dirigenty a sólisty, mezi nimiž jsou: Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Emmanuel Villaume, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Placido Domingo a mnoho dalších. Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro světová hudební vydavatelství, jako např. Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI nebo Harmonia Mundi. Mezi nejnovější alba Pražské komorní filharmonie patří živá nahrávka Mé vlasti Bedřicha Smetany ze zahajovacího koncertu festivalu Pražské jaro 2010.
Mezi zajímavé projekty, které má Pražská komorní filharmonie naplánované v sezoně 2011-2012, patří např. koncertní turné po Japonsku a Jižní Koreji, orchestrální koncert s houslistou a dirigentem Vladimirem Spivakovem, podzimní turné s Maximem Vengerovem nebo spolupráce s Annou Netrebko, Erwinem Schrottem či Jonasem Kaufmannem.
Šéfdirigentem orchestru je od počátku sezony 2008-2009 Jakub Hrůša.
Pražská komorní filharmonie zahajuje 18. koncertní sezonu 2011/2012
Nejzajímavější novinky a přesun orchestru i dvou abonentních cyklů do nových prostor představila Pražská komorní filharmonie na včerejší tiskové konferenci. V nové sezoně vznikne i cyklus čtyř Mimořádných koncertů, každý ve zcela jiném duchu a žánru. Hlavní novinkou a zcela netradičním přístupem k mladým posluchačům je vstup pro studenty na všechny koncerty Pražské komorní filharmonie zdarma.
Novou sezonu zahájí Pražská komorní filharmonie se svým šéfdirigentem Jakubem Hrůšou 12. října 2011 ve Dvořákově síni Rudolfina. Sólistkou večera bude harfistka Jana Boušková, která představí českou premiéru skladby Praharphona od Kryštofa Mařatky. Koncert se koná v rámci hlavního Orchestrálního cyklu Pražské komorní filharmonie. Mezi přední interprety tohoto cyklu budou dále patřit především mladí zahraniční umělci, ale i tři sólisté z řad orchestru. Jak uvedl Jakub Hrůša: „ Naši hráči jsou schopni vystoupit jako přední sólisté.“
Mezi nejzajímavější momenty hlavního cyklu i celé sezony bude bezpochyby patřit hostování dirigenta a sólisty v jedné osobě Vladimira Spivakova, kterého orchestr přivítá na svém v pořadí sedmém orchestrálním koncertě. V jeho podání uslyšíme Mozartův Houslový koncert č. 2, KV 211.
Celkem čtyři mimořádné koncerty uspořádá Pražská komorní filharmonie jako bonus pro své předplatitele i samostatně jako cyklus s pevnou vazbou k ostatním. Ke komornímu cyklu je vázán žesťový koncert s průřezem žánry „Od Bacha po Beatles“ a k Cyklu soudobé a moderní hudby jazzový koncert ve známém prostředí Jazz Docku. S Orchestrálním cyklem jsou napak spojeny celkem dva koncerty po novém roce, první (22.2.2012) představí v Rudolfinu projekt Orbis Pictus Zuzany Lapčíkové a druhý (25.4.2012) ve Španělském sále na Pražském hradě Dvořákovou kantátu Svatební košile pod vedením Tomáše Netopila, která o dva dny později zazní ve vídeňském Theatre an der Wien.
Cyklus koncertů pro děti bude pozměněn ve své dramaturgii, ale pokračovat v jeho přípravě bude opět Malé Vinohradské divadlo. Patronem cyklu se pro letošní sezonu stal houslista Pavel Šporcl, kterého nejen mezi posluchači uvidíme i na Pohádkovém koncertě II., který bude věnován večerníčkovým melodiím a pohádkovým baletům. I letos k tomuto projektu proběhne výtvarná soutěž s benefičním podtextem, jehož vítěžek poputuje na výstavbu dětského humanitárního střediska občanského sdružení Aurelius v klášteře Pivoň.
Manažer orchestru Peter Zedníček představil nejvýznamnější zahraniční turné orchestru nejen do Koreje, Japonska a Spojených států amerických, ale i pokračování spolupráce s Annou Netrebko a Erwinem Schrottem, která byla zahájena letos v létě sérií tří gala koncertů v Německu a Rakousku.