Hřebejk a Jarchovský dokončili Učitelku, snímek o lidské důstojnosti s neokoukanými herci v čele se Zuzanou Mauréry

Autorská dvojice scenárista Petr Jarchovský a režisér Jan Hřebejk se v rámci filmu Učitelka poprvé spojila s mladou producentskou společností Offside Men producenta Ondřeje Zimy a režiséra Jana Prušinovského, která má na kontě seriál Čtvrtá hvězda a film Kobry a užovky. Přestože byl snímek o učitelce, která zneužívá své postavení, původně zamýšlen jako ryze český projekt, vznikl nakonec jako slovensko-česká koprodukce s hlavním producentem společností PubRes (Zuzana Mistríková a Ľubica Orechovská). Právě dokončený film vstoupí do distribuce v České republice i na Slovensku 21. července, světovou premiéru si odbude 4. července na 51. MFF Karlovy Vary, kde bude uveden v hlavní soutěži. Trailer: https://youtu.be/SfSGe4LWcOY

 

 

Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch svých milovaných dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby, dárky a jiné pozornosti. Najdou se však tři rodiny, které se rozhodnou učitelce vzepřít a stávající situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce. Děj strhujícího a velmi aktuálního snímku o síle lidského charakteru inspirovaného skutečnou událostí se sice odehrává na začátku 80. let, ale jde o příběh univerzální, který by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoli době, neboť zkorumpovanost, stejně jako malost a vypočítavost vládnou světem bez ustání. „Každý dospělý, a většina dětí, zažil situaci, kdy cítil, že to, co je zrovna momentálně výhodné, je zároveň nesprávné. A naopak, že zachovat se podle svědomí anebo jen dobrého vychování může být nebezpečné anebo jen krajně nevýhodné. Proto tomuto příběhu může porozumět každý," říká režisér Jan Hřebejk.

Příběh z pera Petra Jarchovského odkazuje svou atmosférou, ztvárněním a tématem k filmu Musíme si pomáhat. „A jako nebyl tématem Musíme si pomáhat holocaust nebo nacismus, tak tady nehrajeme o komunismu a šikaně. Naše téma je zkrátka strach, oportunismus, lidská důstojnost a podobně," dodává Hřebejk. Tvůrcům se podařilo do Učitelky obsadit na filmovém plátně neokoukané, ale vynikající herce v čele se Zuzanou Mauréry. Casting znamenal pro Jana Hřebejka osvěžení včetně dětských rolí, z dospělých herců v minulosti točil jen s Csongorem Kassaiem. Ve filmu dále hrají Peter Bebjak, Zuzana Konečná, Martin Havelka, Ondřej Malý a v jedné z hlavních dětských rolí vnuk Mariána Labudy Richard.

 

Zápas s učitelkou, která zneužívá své postavení, odráží jak dobou podmíněná, tak nadčasová morální dilemata. Reálná rodinná historka přetrvala svojí intenzitou v rodinné mytologii. Celá ta léta byla při nejrůznějších příležitostech znovu a znovu připomínána a převyprávěna. Události, které se odehrály na jedné konspirativní rodičovské schůzce, mě inspirovaly k variaci na žánr soudního dramatu," říká scenárista Petr Jarchovský. Tvůrci jen hlavní postavu učitelky vybavili kvůli přesvědčivosti a nadčasovosti větší rafinovaností, inteligencí a sex-appealem. „Na scénáři a mé postavě se mi líbilo, že nebylo jednoznačné, jestli jde o komedii, nebo drama. Snažila jsem se paní učitelku Drazděchovou v této poloze udržet a nebylo to až tak náročné, protože to bylo výborně napsané," vzpomíná na natáčení představitelka hlavní role Zuzana Mauréry. Filmaři natočili Učitelku nakonec ve slovenské metropoli a podle tvůrců přinesla energie, s jakou ve slovensko-českém štábu snímek vznikal, důležité a občerstvující impulzy.

 

Učitelka vznikla v koprodukci Rozhlasu a televízie Slovenska, PubRes, Offside Men a České televize s podporou Ministerstva kultury Slovenské republiky, Audiovizuálného fondu a Státního fondu kinematografie. V České republice ho uvede do distribuce společnost A-Company  Czech.

 

 

Publikováno 02. 06. 2016 v rubrice Film