Úvod »
Film »
Kawasakiho růže získala na Berlinale dvě ceny
Kawasakiho růže získala na Berlinale dvě ceny
Český film Kawasakiho růže získal na letošním filmovém festivalu Berlinale dvě ceny nezávislých porot. Za nejlepší snímek nesoutěžní sekce Panorama ho vyhlásila ekumenická porota a Mezinárodní konfederace uměleckého a esejistického filmu (CICAE). Oznámili to organizátoři festivalu dnes na svých internetových stránkách.
Nejnovější film režiséra Jana Hřebejka, který líčí příběh rodiny uznávaného lékaře, konfrontované s odhalením jeho spolupráce s komunistickou tajnou policií, zaujal ekumenickou porotu společně s tureckým snímkem Bal (Med), který letos bojuje i v hlavní soutěži, a filmem Nicolase Wadimoffa Aisheen (Stále naživu v Gaze), jenž se představil v nesoutěžní sekci Forum.
Režiséra ocenění nadchlo. "Máme obrovskou radost, protože jsme otevírali oficiální sekci Panorama. Tato sekce je ale nesoutěžní. V rámci té sekce můžete získat dvě ceny nezávislých porot a tyto ceny jsme získali. Takže já jsem v euforii," řekl Hřebejk Českému rozhlasu. Tvůrce už dříve uvedl, že věří, že účast snímku na Berlinale pomůže s distribucí Kawasakiho růže do zahraničí. "Podle mých informací se ten film už prodal do distribucí v Austrálii, v Řecku a v Polsku a jednáme o distribuci ve Spojených státech," řekl Hřebejk rádiu Impuls.
Šestičlenná ekumenická porota na berlínské přehlídce oceňuje mimo jiné snímky, které divákům přibližují duchovní, lidské a sociální hodnoty. Její cena je dotována částkou 2500 eur (64.000 korun). Ocenění CICAE získal spolu s Kawasakiho růží také film Winter's Bone Debry Granikové, který se promítal v sekci Forum.
Hřebejkova novinka byla jediným českým zástupcem v oficiálním programu 60. ročníku Berlinale, který vyvrcholí dnes večer předáním hlavních cen soutěžním filmům. Kawasakiho růže minulý pátek zahájila festivalovou podsekci Panorama Special. Už při své berlínské premiéře byla velmi kladně přijata festivalovým publikem a zaznamenala i několik pochvalných recenzí mezinárodních filmových kritiků.
Navzdory tomu se divácky nejoblíbenějším filmem sekce Panorama nestala. Cenu publika dnes získal dokument Waste Land (Zničená země) režisérky Lucy Walkerové o lidech žijících na okraji společnosti. Jeho tvůrci se mohou radovat i z ceny Amnesty International, kterou obdrželi společně s hraným filmem Son of Babylon (Syn Babylonu).
Český zástupce si naposledy ocenění z berlínského filmového festivalu přivezl před třemi roky, kdy si cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI) připsal snímek Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Tuto cenu letos získalo mimo jiné soutěžní dánské drama En Familie (Rodina) režisérky Pernilly Fischerové Christensenové, které je stejně jako turecký snímek Bal (Med) řazen mezi favority na zisk hlavní ceny Zlatého medvěda nebo některého ze Stříbrných medvědů pro jednotlivé filmařské kategorie.
Své ceny dnes oznámila více než desítka nezávislých porot, které na berlínském festivalu působí. Teddy Award pro nejlepší film s homosexuální tematikou obdržela například americká komedie The Kids Are All Right (Děti jsou v pořádku) režisérky Lisy Cholodenkové, v níž si lesbický rodičovský pár zahrály hollywoodské hvězdy Julianne Mooreová a Annette Beningová.