Úvod »
Film »
10. seminář asijských filmů
10. seminář asijských filmů
27. února, Veselí nad Moravou, Uherské Hradiště
Ve dnech 14. – 16. března 2008 proběhne ve Veselí nad Moravou již 10. ročník semináře věnovaného kinematografiím zemí asijského kontinentu. Letos bude nejen filmový, ale i zajímavý doprovodný program zaměřen na Japonsko a Indonésii.
V již tradiční japonské sekci bude letos pravděpodobně největší pozornost vzbuzovat vítězný film z MFF v Benátkách Touha, opatrnost režiséra Anga Leeho, dvouapůlhodinový epos propojující dramatické události v předvečer druhé světové války s velkou dávkou odvážné erotiky. Noční projekce budou opět rezervovány japonské anime.
Fanoušky exotických kinematografií bude jistě zajímat průřez indonéskou produkcí. Film Bojovník z roku 1960 režiséra Usmara Ismaila pojednává o osvobozenecké indonéské válce. Žánrovým protipólem je tragikomický příběh, natočený v sedmdesátých letech. Film Nešťastný Mamad realizoval režisér Sjuman Djaja v roce 1973. Hitem osmdesátých let se stala Matka režiséra Teguha Karya, která obdržela v roce 1986 nejvíce národních filmových cen Citra. Nejnovější tvorbu zastoupí dva filmy realizované v roce 2005. Jsou to Jeviště u řeky (režie H. Ucik Supra) a Dívka Anne z města Jogji (režie Bobby Sandy). Celá sekce bude doplněna ukázkou velké mezinárodní koprodukce Rok nebezpečného života režiséra Petera Weira z roku 1983. Kuriozitou na semináři se stane jediný doklad spolupráce českých a indonéských filmařů, film Akce Kalimantan, který natočil režisér Vladimír Sís v roce 1962 a kde se spolu s indonéskými herci na plátně objeví i Martin Růžek.
Seminář bude doplněn krátkými filmy známých filmových tvůrců (Emanuel Kaněra, Vladimír Kabelík), realizovanými v 60. a 70. letech a mapující situaci československo-indonéských vztahů.
V doprovodném programu nebude chybět výstava indonéských lidových a uměleckých předmětů a filmových plakátů, přednášky o Indonésii (Zorica Dubovská), sebevraždě v japonské kultuře (prof. Rostinskij) a o origami (Akira Jošizawa). Svou zručnost s vytvářením papírových skládaček si zájemci budou moci vyzkoušet i sami. Diváci se mohou těšit na Malé divadlo Kjógenu (hra Busu-Lahodný), které publikum uchvátilo již v minulých ročnících, i na vystoupení indonéského tanečníka a koncert tradiční indonéské hudby gamelan.
Za akreditaci na celý seminář zaplatí návštěvník 300 Kč, pokud je členem filmového klubu, pak po předložení průkazky zaplatí o 100 Kč méně.