Akademie věd zahájila Týden vědy a techniky
Akademie věd zahájila Týden vědy a techniky
Akademie věd slavnostně zahájila vědecký festival Týden vědy a techniky, který potrvá až do 11. listopadu. Součástí přehlídky, která by měla veřejnosti přiblížit práci vědců, jsou jak jedinečné výstavy, tak diskuse se zajímavými osobnostmi a dny otevřených dveří v předních vědeckých institucích.
Mottem letošního ročníku je „Věda pro život“ a jako vždy laické veřejnosti představuje, jak nezbytnou součástí života každého z nás věda je. „Život nám předkládá mnoho otázek a věda umožňuje nacházet na otázky odpověď. Jsme rádi, že odpovědi na své otázky hledají desetitisíce návštěvníků festivalu právě zde,“ uvedl předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš.
Expozice českých úspěchů
V rámci festivalu bude uvedeno i 25 výstav, které představují vědu v plné barevnosti a pestrosti. Například výstava Otto Wichterle – český vědec a vynálezce, která bude až do 23. listopadu k vidění v hlavní budově Akademie věd, je věnovaná životu a dílu jednoho z nejvýznamnějších českých vědců. V letošním roce si připomínáme 50. výročí jeho vynálezu způsobu výroby měkkých kontaktních čoček. Na další z výstav v Akademii věd zase Brněnský Archeologický ústav AV ČR představí mimořádně cenné archeologické nálezy z Mikulčic.
Podívejte se vědcům pod ruce
Mezi nejatraktivnější části programu festivalu patří Dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR. Již tradičně otevírají své dveře také vybrané elektrárny a informační centra energetické Skupiny ČEZ. V Akademii věd se také zájemci budou moci zúčastnit řady přednášek věnovaných zajímavým tématům, například mimozemským sopkám, podzemní vodě jako surovině 21. století či Shakespearovým hrdinkám, o kterých bude mluvit slovutný překladatel Martin Hilský.
Studenti si snadněji vyberou
Festival je určen především studentům středních škol, kterým umožňuje nahlédnout do vědeckých pracovišť a laboratoří, a dozvědět se tak více o světu vědy. Vědečtí pracovníci AV ČR mají připravenou širokou nabídku exkurzí, přednášek, vědeckých kaváren, seminářů a filmových dokumentů, ve kterých představují svoji práci, výzkumné projekty, nejmodernější vědecké přístroje a přibližují návštěvníkům nejnovější trendy v oblasti vědy.
Festival také nabízí možnost sledovat vybrané přednášky online, anebo později z videoarchivu. Přenosy i záznamy najdete zde. Více informací a podrobnější program najdete na www.tydenvedy.cz.