Pig Fest Open Air - Hardstyle na Pigfestu
Pigfest je párty, která se svým návštěvníkům snaží pokaždé připravit maximální hudební zážitek s těmi nejlepšími umělci na taneční scéně. To, co je pro nás standart, jsme si dali za úkol neustále posouvat vpřed a proto nadešel čas pro experiment se zvukem a představování nových směrů. Při premiérovém vystoupení hardstylového dje Grasshoppera na Pigfestu – Dark Side jsme udělali první krok, který nás přesvědčil pokračovat v prezentaci tohoto stylu i nadále.
Hardstyle, specifická odnož taneční muziky, která je zejména v Holandsku s obrovskou základnou posluchačů na vrcholu své popularity, tak pomalu přichází i k nám. Psal se přibližně rok 2001, když se právě holandští djs rozhodli používat při produkci nové postupy. Základem se stal nu-style gabber, jehož podstatným snížením na 143 - 155 BPM a zakomponováním hardtrance prvků se začal rodit naprosto nový styl. Zpočátku byl hardstyle výsadou pouze tvrdé monotónní rytmiky, ostrých syntů a specifického elementu nazývajícím se reverse bass. Po roce 2005 přichází nevyhnutelná změna a takzvaný oldstyle je postupně vytlačován ještě specifičtějším žánrem, který se také vyznačuje úderným rytmem, ale zároveň je pojen s výraznými melodickými plochami, breakdowny a častými vokály s tématikou čistě hudební zahalenou do jakéhosi temného hávu nebo případně s různými ironickými gangsta texty o drogách a pasácích. V tomto případě mluvíme o aktuálně nejrozšířenějším nu-style. K nejznámějším představitelům patří The Prophet, Zany, Headhunterz, Showtek, Technoboy a mnoho dalších převážně holandských a italských producentů. Mezi nejznámější akce patří například kultovní Qlimax, In Qontrol a outdoor eventy Defqon.1 či Q-Base – všechny pod záštitou agentury Q-dance. Z labelů vydávajících hardstyle je to především Scantraxx se svými mnoha sublabely.
Zejména poslední dva roky se hardstyle hlásí o slovo také v České republice. Během tohoto období je uskutečněno několik menších parties a dávají o sobě vědět první lokální djs. V prosinci roku 2007 vystupuje na párty Techno Masters známé holandské duo Showtek. Důležitým stmelením posluchačů harder styles v Česku nastává po startu serveru Hard-Alliance.cz, který jako první o této hudbě konstruktivně informuje a přináší pravidelné novinky z domova i zahraničí. Na Pigfest open-air vysílá dva své zástupce hrající pod hlavičkou tohoto projektu: dje Grasshoppera a Majklhauskeho alias M*H*, kteří nám prostřednictvím svých energických setů hardstyle pojmy osvětlí.
Rozhovor s Djem Grasshopperem o hardstyle scéně
Shorty: Ahoj Kubo, díky moc za vyčerpávající úvod do světa hardstyle. Zajímalo by mě, kdy ty jsi sám poprvé hardstyle zaregistroval a začal se mu více věnovat?
Grasshopper: Ahoj Mirku, registroval jsem už ho poměrně krátce po jeho vzniku .. to znamená cca. rok 2003, když jsem na německých online shopech ze zvědavosti zabrousil také do sekce hardstyle a poslouchal tyto vinyly. Něčím mě přitahoval, ale na druhou stranu byl na mé v té době možná až moc crazy, zřejmě protože jsem v té době poslouchal především hodně techna a trance. Skutečně jsem si ho zamiloval až v roce 2006, když mě strhl se svým nu-stylovým proudem. Přišlo to náhle, ale byla to bezkonkurenční láska na druhý pohled :) Pak až tu šlo rychle, začal jsem se o něj naplno zajímat, kupovat vinyly, publikovat různé články a také hrát na prvních menších parties.
S: Podle toho co jsi psal v úvodu článku, tak hardstyle je kombinací úderných rytmů kolem 140 BPM, melodických ploch, vokálů a breakdownů…dalo by se tedy říct že je v to v podstatě melodičtější než techno a zároveň tvrdší než trance? Takový výběr „toho nejlepšího z obou stylů“….
G: Protože hardstylové kořeny skutečně pocházejí z hard-trance, tak melodická atmosféra i celková struktura tracku je podobná. Tempo hardstyle ale leckdy přesahuje i 150 BPM. Na počátku hardstyle můžeme pozorovat určitou spojitost i s technem a také v dnešní době se objevuje hrstka producentů experimentujících na tomto pomezí. Jedná se však o okrajové odnože a umělce. Klasický nu-style vystupuje skutečně sám za sebe a jeho synťáky a plochy jsou naprosto specifické.
S: Když tu zmiňuješ hard-trance, tak si vzpomínám, že jsem v roce 2003 navštívil v londýnské Brixton Academy akci s názvem Hard House Academy, kde jsem byl docela šokován právě jednolitou strukturou tracků, který se tam hrály. Byla to vždy několikaminutová smršť beatů a pak, alespoň pro mne, nekonečně dlouhý a protahovaný nájezd a opět záplava beatů…a to celé neustále dokola, v celkem pravidelných intervalech až do rána… J Můžu něco podobného očekávat, když se vydám na čistě hardstylovou akci nebo to bude o něčem jiném?
G: Myslím, že si na správné adrese :) Breakdowny jsou u hardstyle leckdy i několikaminutové. Patří k němu neodmyslitelně. Jako v každém stylu, tak i v hardstyle jsou i ty méně zábavné, pro někoho možná až zbytečné, nudné, protahované… Naštěstí převažují opravdu ty dobré, které si prožiješ. Čím více daný track znáš, tím lépe a možnost, že zažiješ extází bez extáze je opravdu velká. Stačí se podívat na mega eventy, kde několika tisícový dav odříkavá text a vytleskává nástup tak známé melodie. A pak přichází element (v hardstyle doslova nazvaný) climax! V tu chvíli jsou ty lidi opravdu šťastni a nastává pravé spojení dj a publikum, odpadává bariéra mezi těmito dvěma světy. Nejde však jenom o mega eventy, tento pocit můžeš zažít klidně v malém klubíku, doma, v autě kdekoliv. Hardstyle je zkrátka recept na špatnou náladu. Hudba určená k řádění i pro poslech.
S: A to celé je pak ještě umocněno vizuálními efekty ve stylu jaké známe u nás třeba ze Sensation White, že?
Ano, visuální stránka bývá vskutku monstrózní a je na ní dáván vysoký zřetel. Množství laserů, projekcí, performancí. Ty nejznámější eventy jsou laděny do určitého příběhu, který se často otevře již při spuštění prvního traileru dávno před samotným uskutečněním akce. Naštěstí člověk nemusí na těchto akcích šaškovat v bílém a je vidět, že návštěvníci vědí za čím jdou a proč. Čtenáře by možná mohlo zajímat, že existují také outdor festivaly jako Defqon.1, kde pořadatelé za visuální stránku značně ušetří, neboť se tato párty koná přes den mezi 11 – 23 hodinou. Atmosféra tedy zase naprosto jiná, neotřelá.
S: Dobře, já ti děkuji za příjemný rozhovor a na závěr ti nechám prostor, abys nalákal čtenáře na Pig Fest Open Air.
G :Tento Pigfest patří k tomu nejlepšímu, co letní festivalová sezóna nabídne, takže dojděte v hojném počtu a pomodlete se za pěkné počasí :) Pokud máte nějaký hardstyle předsudek, tak ho odhoďte a přijďte pořádně zakalit i na tento styl .)
Díky za pokec!