Úvod »
Festivaly »
Vyhlášení vítězů o nejlepší dokumentární film roku
Vyhlášení vítězů o nejlepší dokumentární film roku
Mezinárodní festival dokumentárních filmů vyhlásil vítěze soutěžních sekcí. Slavnostní zakončení proběhlo tradičně v režii divadelníků Vosto5. Ti připravili zakončení v duchu myslivectví. Bouřlivého potlesku se například dočkali výherci soutěže o nejlepší český dokument – Klára Tasovská a Lukáš Kokeš za film Pevnost. V rámci Slavnostního zakončení byla také uvedena česká premiéra dlouho očekávaného hitu festivalu nezávislých filmů Sundance – Aj Wej-wej: Bez omluvy.
„Moc mne těší, jak kvalitní program se letos podařilo sestavit. Reakce porot i diváků byly nad očekávání dobré. Je to výzva pro příští lov, pardon, festival,“ glosuje Marek Hovorka, ředitel festivalu, a pokračuje tak v duchu mysliveckého zakončení festivalu.
OPUS BONUM – nejlepší světový dokument
Výherce: Kuichisan (Maiko Endo)
Porotce: Xavier Christiaens
Vyjádření poroty. „Mám-li to říci zjednodušeně, jihlavský festival má své nezastupitelné místo v mém srdci. Jsem tady již počtvrté. Letos to pro mě bylo nové v tom, že jsem zažil unikátní alchymii mezi náročným a skvěle sestaveným programem – na kterém tvrdě a s vášní pracuje ředitel festivalu a jeho tým – a mezi různorodým a početným publikem. Dialog mezi těmito rozdílnými způsoby zpracování mě obohatil a posílil. Mé srdce si nejvíce získal film Kuichisan režisérky Maiko Endo. Rád bych udělením ceny tomuto filmu oslavil jeho mnohohlasnost, magma a intuitivní spád, který spolu s nesmírnou citlivostí spojuje široké pojetí času a různé způsoby práce s obrazem. Magie tohoto filmu mě okouzlila pro svoji vitalitu, svoji odvahu a lehkost své krutosti. Velmi citlivě jsem vnímal způsob, jakým režisérka film pojala. A že tento film poskládaný z různých materiálů po celou dobu svého trvání rozvíjí svoji oslnivou formu, je skvělý filmařský počin.”
ČESKÁ RADOST – nejlepší český dokument
Výherce: Pevnost (režie: Klára Tasovská, Lukáš Kokeš)
Zvláštní ocenění: Dva nula (Pavel Abrahám, Tomáš Bojar), Hra o kámen (Jan Gebert)
Porotci: Ivan Havel, Martin Mareček, Tamara Moyzes, Vítězslav Schrek, Jiří Šmíd
Vyjádření poroty: „Hlavní cenu poroty „České radosti“ jsme se rozhodli udělit dílu, které, ač nepochází z českého prostředí, vnímáme jako velmi důležité poselství Čechům. Zvláštní ceny poroty jsme udělili za důslednost a invenci při zpracování dvou pohledů na naši společnost, a to filmu Dva nula autorů Pavla Abraháma a Tomáše Bojara a Hře o kámen Jana Gebrta.“
MEZI MOŘI – nejlepší dokument střední a východní Evropy
Výherce: Fata morgána (Srdjan Keča)
Zvláštní ocenění: Blokáda (Igor Bezinović)
Porotci: Jeremy Orlebar, Mohammadreza Farzad, Tomáš Hrubý, Ted Grouya
Vyjádření poroty: „V sekci Mezi moři nás jako porotu obzvláště zasáhly dva snímky. Tomu prvnímu, filmu Blokáda, jsme se rozhodli udělit zvláštní uznání, a to za dosažení mimořádných kvalit v rámci klasického observačního dokumentu, v podobě kterou mu udělil již John Grierson. Hlavní cenu jsme se rozhodli udělit filmu Fata morgána za odvážný a invenční přístup k filmovému umění.“
FASCINACE – nejlepší experimentální dokument
Výherce: podROST (režie: Robert Todd)
Porotci: Petr Skala, Hana Skalová, Bohdana Kerbachová
Vyjádření poroty: „Do svého experimentálního filmu vnáší minimalistický příběh, ve kterém není upřednostňovaný autorův pohled na skutečnost. Neokázale se snaží zviditelnit něco, co není našim smyslům běžně přístupné – totiž vizuální a sluchové vjemy jiného tvora, který i člověka vnímá jen jako pouhou součást svého prostředí.“
Porotu film zaujal také tím, že na rozdíl od většiny snímků tohoto žánru se vyznačuje určitou formální zdrženlivostí. Nepracuje s obvyklými výtvarnými prostředky experimentálního filmu, naopak formu cudně podřizuje sdělení a snad právě také proto se mu daří pronikat do fascinující oblast poezie.
CENA DIVÁKŮ
Cena diváků: Nový život (Adam Oľha)
ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ ZA CELOŽIVOTNÍ DÍLO
Vojtěch Jasný
Vyjádření: „Nikdy se nebál a ve svých filmech, ať už hraných nebo dokumentárních, dokázal zachytit autentičnost světa.“
Kniha Chris Marker
Ředitelka Nakladatelství AMU společně s Davidem Čeňkem představili novou knihu s názvem Chris Marker. V monografii Chrise Markera David Čeněk kombinuje vlastní autorské texty se zahraničními analýzami filmů a kontextů, v nichž Markerovy filmy vznikaly. Tento přístup přináší inovativní a ojedinělý pohled na Markerovu rozsáhlou tvorbu. Publikace obsahuje také dva Markerovy dosud nepublikované scénáře imaginárních filmů Soy Mexico a Amerika v říši snu. „Na knize se podílel svými radami sám Chris Marker. Pomohl sestavit dosud nejúplnější filmografii, která obsahuje také jeho unikátní multimediální a internetové projekty. Zároveň se několika postřehy podílel na koncepci knihy a na objasnění některých drobností ohledně vlastní tvorby,“ uvedl autor knihy David Čeněk. „Monografie Davida Čeňka je výjimečná i ve světovém kontextu jednak svojí obsáhlostí - věnuje se celé Markerově tvorbě, jednak přesností uváděných faktů a pečlivostí výzkumu, z něhož vychází,“ uvedla ředitelka Nakladatelství AMU Andrea Slováková. Byla také slavnostně pokřtěna kniha Jeremy Orleabara Kniha o televizi.
Spot „TV Botswana“
Spot „TV Botswana“, který byl odvysílán na zakončovacím ceremoniálu jihlavského festivalu, vznikl v rámci kampaně Česko proti chudobě. „Tento spot pro nás natočili přední čeští dokumentaristé Filip Remunda a Adam Ol’ha a podařilo se jim vyjádřit přesně to, co jsme již dlouho v rámci kampaně chtěli říct, a to, že chudoba je relativní pojem,“ řekla Dagmar Trkalová, koordinátorka kampaně Česko proti chudobě. V tomto klipu se na exkurzi do České republiky vydávají reportéři fiktivní TV Botswana, aby zpět do Afriky poslali zprávu o tom, jak vypadá chudoba v evropském slova smyslu. Spot je k vidění na adrese http://www.youtube.com/watch?v=36zuj2WTIyg&feature=player_embedded.