Úvod »
Festivaly »
16. MFDF JIHLAVA 2012 - myslivecké zahájení a uvedení světové premiéry
16. MFDF JIHLAVA 2012 - myslivecké zahájení a uvedení světové premiéry
Letošní svátek dokumentárního filmu v Jihlavě byl v úterý večer
slavnostně zahájen ve velkém sále DKO herci Jiřím Havelkou a Ondřejem Cihlářem z Divadla Vosto5. Tentokrát se celý závěrečný večer nesl v duchu myslivectví. V souladu s „lesním vyzněním“ festival představil také netradiční festivalovou znělku s motivy hub a houbaření Petry Nesvačilové. „Láska a houby mají jedno společné, vždycky si najdou cestu,“ definovali spojení hub s festivalem autorských dokumentů divadelníci z uskupení Vosto5. Na slavnostním zahájení se představil také originální jihlavský básník pan Eliáš.
„Jsem rád, že v době, kdy se v Česku mluví o dalajlamismu, uvádíme snímky od čínského disidenta Aj Wej-weje, se u nás chodí do vězení i za malování tykadel politikům můžeme uvést film o Romanu Smetanovi, se kterým byli dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda přes půl roku v intenzivním kontaktu.“ upřesňuje základní programové východisko Marek Hovorka.
Týdeník Respekt již pošesté ve spolupráci s jihlavským festivalem hledal reportáž roku. Vítězné dílo by mělo pokládat nelehké otázky, jít do hloubky a vsadit problém do souvislostí. V období, kdy česká žurnalistika prochází nelehkou zkouškou svých vlastních kvalit, je každá podobná cena, která vyzdvihuje takto chvályhodné hodnoty, nesmírně užitečná. Letošní cena Respektu putuje do České televize pro Markétu Dobiášové a Anetu Snopovou, které mapovaly komplikovanou kauzu kolem nákupů španělských letadel CASA.
Jedna světová premiéra, 480 dobrovolníků a 14 profesionálních štábů
Barvitou přehlídku 177 dokumentárních filmů otevřel snímek Země česká, domov Tvůj!, který byl uveden ve světové premiéře. Režisér Adolf Zika v něm zachytil skrze záběry z ručních kamer a mobilů obyčejných Čechů nevšednost jednoho všedního dne v České republice. Na snímku se podílelo neuvěřitelných 480 dobrovolníků a 14 profesionálních štábů.
Široké spektrum osobností festivalu
Letošní ročník festivalu slibuje i nejedno setkání s netradičními hosty. Těšit se můžete například na čínského spisovatele Gao Xingjiana, autora světového bestselleru Hora duše, za který byl v roce 2000 odměněn Nobelovou cenou. Neméně inspirující bude i diskuze se zástupkyněmi ukrajinského feministického hnutí FEMEN. Členky tohoto aktivistického uskupení se proslavily svými protesty. Odhaleným poprsím křiklavě upozorňují na práva žen, vystupují proti církevním institucím či sexuální turistice.
Představení poroty
Byli představeni porotci festivalu, za Opus Bonum hlavní porotce režisér Xavier Christiaens. V Mezi moři to jsou: Jeremy Orlebar, Mohammadreza Farzad, Tomáš Hrubý, Teddy Grouya. V České radosti jsou porotci: Ivan Havel, Martin Mareček, Tamara Moyzes a Vítězslav Schrek. V sekci experimentálních filmů Fascinace to je rodinná porota Petra Skaly společně s manželkou Hanou Skalovou a dcerou Bohdanou Kerbachovou.
Zajímavosti zítřejšího festivalového programu
Zítra festival například nabídne světovou premiéru amerického filmu
Kolaps komunismu: Tak jak vám to neřekli režiséra Roberta Buchara. Ten se snaží netradičním způsobem rozkrýt skutečné příčiny pádu komunistických režimů a nově zhodnotit události po roce 1989.
Z odpoledního programu určitě stojí za pozornost snímek Miroslava Janka Umanutá ze soutěžní sekce Česká radost. Citlivě portrétuje „umanutou“ režisérku Drahomíru Vihanovou, která svůj osobní život zcela položila na oltář filmové tvorby. Další soutěžní snímek Směr Nowa Huta, ze soutěžní přehlídky snímků ze střední a východní Evropy zvané Mezi moři, nás zavede do komunistického skanzenu Stalinovy éry u polského Krakova, a to v mezinárodní premiéře. V soutěži Opus bonum - o nejlepší světový dokument – se v závěru dne představí kanadský film Lacan Palestina režiséra Mika Hoolblooma s Mojžíšem, Abrahámem a Jacquesem Lacanem v hlavních rolích. Aktuální trendy dokumentárního filmu poodhalí v české premiéře dánský snímek Závěť, představen bude i jeden z filmů čínského umělce a nepřehlédnutelného aktivisty Aj Wej-weje Samotář. Hudební večírek v rámci doprovodného programu odstartuje v půl desáté v jihlavském Soul Music Clubu. Zazní tu mezi žánrové sety pod taktovkou osobnosti pražské funkové DJ scény Mr. Ultrafina, garážový rock česko-nizozemskofinského tria Spermbankers nebo originální multižánrová kapela z Vysočiny - kapela FruFru.