HOTOVO! Rekonstrukce Divadla Na zábradlí dokončena
Praha, 12. října 2017 - Po roční pauze se soubor Divadla Na zábradlí opět vrací do nově zrekonstruované budovy na Anenském náměstí. Největší přestavba v dějinách legendární pražské scény vyvrcholí slavnostním otevřením v pátek 27. října 2017.
Divadlo Na zábradlí definitivně přišlo o možnost využívat prostory původního foyer již počátkem roku 2015, kdy nedošlo k prodloužení nájemní smlouvy ze strany stávajícího majitele domu, kde se prostory foyer nacházely. Diváci tak byli nuceni po dobu šesti měsíců používat pro vstup do sálu provizorní zateplené stany. Divadlo se ocitlo v krizi, kterou po dlouhých neúspěšných jednáních s bývalým pronajímatelem foyeru vyřešil zřizovatel divadla Magistrát hl. m. Prahy velkorysým rozhodnutím ve formě financování přestavby atria v moderní dvoupodlažní foyer. Rekonstrukce se pak dále dotkla také nutné úpravy diváckého traktu, kavárny, sociálních zařízení a šatny či výměny sedadel v hledišti. "Velmi jsme tento krok uvítali. I přestože jsme si byli vědomi, že se minimálně rok nevrátíme na svou domovskou scénu." poznamenává ředitel DNz Petr Štědroň.
První část loňské sezóny využilo Divadlo Na zábradlí nabídky hostovat na scéně Švandova divadla na Smíchově. Od února 2017 pak mělo možnosti využívat prostory Divadla Komedie, které ještě před jeho příchodem prošly generální údržbou. Působení v novém prostoru znamenalo pro pražský soubor stabilnější možnost uvádění téměř celého repertoáru a umožnilo také vytvořit dvě nové inscenace a zajistit tak plynulý přechod do divadelní sezony 2017/18.
Na scéně Divadla Komedie byly uvedeny dvě premiéry. K první z nich byl přizván renomovaný divadelník a filmař David Jařab, který nastudoval vlastní adaptaci Shakespearova Macbetha pod názvem Macbeth - Too Much Blood. Následovala inscenace kmenového režiséra DNz Jana Mikuláška s titulem AnderSen aneb Fantazie mě přivede do blázince. Obě inscenace vznikly se záměrem přenosu do domovské budovy DNz. Velkou část programu minulé sezony tvořila také zájezdová činnost, která se neomezovala pouze na hostování na domácích scénách. Mimořádně cenné jsou pak dva zahraniční zájezdy s inscenacemi Europeana do Mnichova (červen 2017) a s inscenací Korespondence V+W do New Yorku (září 2017).
„Budova Divadla Na zábradlí v majetku města neprošla v diváckém traktu v posledních desítkách let žádnou výraznější úpravou. Rekonstrukce byla nezbytná, město do ní investovalo rádo a zvýší tím kvalitu a hodnotu nemovitosti i pohodlí diváka. Divadlo Na zábradlí vykazuje vynikající umělecké a ekonomické výsledky, dosahuje rekordně vysokých tržeb a návštěvnosti, daří se zde vzácná symbióza vysokého hodnocení umělecké kritiky a diváckého zájmu. DNz je považováno za jednu z nejkvalitnějších činoherních scén v České republice a tuto rozsáhlou rekonstrukci si jistě zaslouží. Nyní dostalo i dostatečně kvalitní zázemí," uvedl radní Jan Wolf
Podobu nového Zábradlí navrhl zakladatel ateliéru TaK, architekt Marek Tichý. Jeho studio, které v letošním roce slaví již 15 let své existence, má na svém kontě mimo jiné přestavbu Werichovy vily na Kampě, rekonstrukci Masarykova nádraží, novostavbu v prostředí Obecního dvora Na Františku nebo návrh nové Knihovny Václava Havla.
"Od počátku mimořádně zajímavou výzvou byla příležitost vytvořit prvek moderní architektury na Starém Městě při zachování autenticity domu i divadelní scény, současném zkvalitnění provozních poměrů a možnosti přispět k bohaté kulturní historii objektu vytvořením jedinečného prostou divadelního atria. Ten by měl být jednoduchý, univerzální, ale současně inspirující a umožňující proměny stejně jako divadelní scéna, měl by být další kulturní příležitostí, zážitkem a hodnotou, kterou se divadlo trvale prezentuje. " líčí autor projektu, architekt Marek Tichý a dále dodává "Dvůr divadla je charakteristický svým klínovým půdorysem otevřeným směrem k Anenskému náměstí. Právě tento motiv jsme podtrhli vložením nenápadného skleněného zastřešení s radiálním řazením nosníků a sklem „nastehovaným" na nosnou konstrukci. Ta je umístěna mimo atrium, aby prostor dvora nerušila a nechala vyniknout detailu historických i nových prvků. Dvorana je klidný, čistý, téměř galerijní prostor očekávající nápor lidí při divadelním představení nebo jiné kulturní příležitosti. Nové Divadlo Na zábradlí je jedinečné, plné inspirace i zážitků nejen divadelních. To vše se v jeho architektuře odráží."
"Chtěl bych konstatovat, že jsem velmi spokojený s prací všech svých spolupracovníků v Divadle Na zábradlí, upřímně si vážím jejich nasazení v nelehké situaci během přestavby a v provizorní divadelní sezoně. Velmi si cením operativního přístupu MHMP během celé stavby a především radního pro kulturu Jana Wolfa. Samozřejmě si také velmi vážím čistého, moderního, přesto však tradici respektujícího architektonického návrhu celé přestavby z dílny Ing. arch. Marka Tichého (TaK Architects). Vřelý dík za nasazení a odvedenou práci patří provádějící firmě Subterra a.s. pod vedením vedoucího projektu Ing. Jaroslava Hovorky", dodal ředitel DNz Petr Štědroň.
Sezona 2017-2018
Kromě nového prostoru se diváci DNz mohou těšit i na tři nové inscenace. Nadcházející sezona bude ve znamení divadelního ztvárnění výjimečných románových děl. Čímž naplňuje dramaturgický směr Divadla Na zábradlí, kterým je objevování pro divadlo předem neurčených textů. Uhrančivé příběhy, vynikající herecký ansámbl a prvořadí režiséři slibují sezonu nabitou diváckými zážitky.
Režie prvního titulu byla svěřena nové divadelní generaci, čerstvým absolventům DAMU, režisérsko-dramaturgickému tandemu Svozil-Kosová. Ti pro naše jeviště ztvární románovou vizi budoucnosti, ve které se již nebude umírat a psi povedou s lidmi filozofické hovory. Inscenace Dánská občanská válka 2018-24 bude mít premiéru 15. prosince 2017. O další dvě premiéry se postará kmenový režisér Jan Mikulášek, který nejdříve převede na scénu jeden z klíčových románů Thomase Bernharda Mýcení. Volba tvorby tohoto rakouského dramatika je pro Divadlo Na zábradlí spjatá s tradicí, do dějin našeho divadla se zapsaly scénické adaptace tohoto autora v režii Juraje Nvoty, J. A. Pitínského či Jiřího Pokorného. Následovat bude adaptace slavného románu Güntera Grasse Plechový bubínek. Příběh Oskara Matzeratha, který se natolik bránil účasti ve světě dospělých, že odmítl vyrůst, je zároveň i strhujícím portrétem Evropy 20. století.