Úvod »
Divadlo »
Divadelní festival německého jazyka přiváží to nejlepší
Divadelní festival německého jazyka přiváží to nejlepší
V barrandovských ateliérech začne 5. listopadu Pražský divadelní festival německého jazyka. Nabídne dramatizaci Tolstého románu Vojna a mír vídeňského Burgtheatru v režii jeho intendanta Matthiase Hartmanna. Festival odehrávající se v osmi pražských divadlech potrvá až do 20. listopadu.
Velkolepé zahájení ve vídeňském stylu
Festival zahájí již 5. listopadu slavný vídeňský Burgtheatr svou adaptací Tolstého románu Vojna a mír. „Rozměrům zahajovací inscenace nevyhovoval žádný z pražských divadelních domů, a tak jsme se museli vypravit na Barrandov, kde se odehrají hned dvě představení této monumentální fresky,“ řekla ředitelka festivalu Jitka Jílková.
Do Prahy přijedou prestižní soubory
Mezi dalšími účastníky přehlídky bude curyšský Schauspielhaus, jehož členové přivezou inscenaci Temně lákavý svět. Monokl je titul inscenace lucemburského režiséra Stéphana Roussela, kterou uvede Theatre National du Luxembourg. Očekávána je také Ibsenova Nora; tentokrát ji Theater Oberhausen uvede v režii herce Herberta Fritsche, který díky hereckým výkonům a vtipné scénografii získal jednu z největších cen německé scény - byl přizván na letošní ročník berlínského Theatertreffen.
Lotyšský režisér Alvis Hermanis připravil v Münchner Kammerspiele román Jacka Londona Volání divočiny. V jeho adaptaci se kromě skvělých herců na jevišti vyřádí i šest živých psů. Jednou z nejzajímavějších divadelních skupin německého prostoru je kolektiv zvaný She She Pop, který do Česka přijede poprvé. Přiveze inscenaci s názvem Testament, která se odvíjí od Shakespearova Krále Leara a je chytrým, dojemným a vtipným večerem na téma rodiče a děti.
Ukradené zakončení
Letošní 16. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka uzavře inscenace z Deutsches Theater Berlin v režii Andrease Kriegenburga Zloději. Jeden z nejvíce ceněných německých režisérů už léta tvoří tvůrčí tandem s neméně slavnou dramatičkou Deou Loherovou, která napsala komické i hluboké panorama lidí naší doby.
Cenu za nejlepší inscenaci získá Jařab
Program doplní v Café teatr Černá labuť výstava fotografií Viktora Kronbauera, která připomene posledních deset festivalových ročníků. Předána bude cena bývalého dramaturga přehlídky Josefa Balvína, kterou získalo Pražské komorní divadlo za dramatizaci Legendy o svatém pijanovi v režii Davida Jařaba. Stala se totiž nejlepší inscenací původního německy psaného textu, která vznikla na území České republiky v uplynulé sezoně.
Jednotlivá představení festivalu se uskuteční v Divadle na Vinohradech, v Arše, ve Stavovském, Disku, La Fabrice, Divadle Komedie, Divadle Na Prádle a v Černé labuti. Všechna představení jsou opatřena českými titulky. Některá se budou reprízovat, aby se dostalo na všechny zájemce.